Essentra Components 50M050080D012
Part No.:
50M050080D012
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M050080D012.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M5 X .8 TH
Shipping
Inventory:1,661
Comments
50M050080D012 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M5x0.8
Head Diameter:
0.276" (7.00mm)
Head Height:
0.102" (2.60mm)
Length - Below Head:
0.472" (12.00mm)
Length - Overall:
0.575" (14.60mm)