Essentra Components 50M050080D016
Part No.:
50M050080D016
Datasheet:
50M050080D016.pdf
Description:
CHEESE HEAD SLOTTED SCREW, NATUR
Shipping
Inventory:15,996
Comments
50M050080D016 Specifications
Series:
MicroPlastics, M
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Head Diameter:
0.335" (8.50mm)
Head Height:
0.130" (3.30mm)
Length - Below Head:
0.630" (16.00mm)
Length - Overall:
0.760" (19.30mm)