Essentra Components 50M050080D030
Part No.:
50M050080D030
Datasheet:
50M050080D030.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M5 X .8 TH
Shipping
Inventory:4,680
Comments
50M050080D030 Specifications
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Head Diameter:
0.276" (7.00mm)
Head Height:
0.102" (2.60mm)
Length - Below Head:
1.181" (30.00mm)
Length - Overall:
1.283" (32.60mm)