Essentra Components 50M050080H030
Part No.:
50M050080H030
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M050080H030.pdf
Description:
90 SLOTTED CSK SCREW, M5 X .8 TH
Shipping
Inventory:2,894
Comments
50M050080H030 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Flat Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M5x0.8
Head Diameter:
0.409" (10.40mm)
Head Height:
0.106" (2.70mm)
Length - Below Head:
1.181" (30.00mm)
Length - Overall:
1.287" (32.70mm)