Essentra Components 50M050080N016
Part No.:
50M050080N016
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M050080N016.pdf
Description:
PAN SLOTTED SCREW, M5 X .8 THREA
Shipping
Inventory:1,726
Comments
50M050080N016 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M5x0.8
Head Diameter:
0.374" (9.50mm) 3/8"
Head Height:
Length - Below Head:
0.630" (16.00mm)
Length - Overall:
0.748" (19.00mm)