Essentra Components 50M060100D010
Part No.:
50M060100D010
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M060100D010.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M6 X 1 THR
Shipping
Inventory:2,000
Comments
50M060100D010 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M6x1
Head Diameter:
0.394" (10.00mm)
Head Height:
0.154" (3.90mm)
Length - Below Head:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
0.547" (13.90mm)