Essentra Components 50M060100D025
Part No.:
50M060100D025
Datasheet:
50M060100D025.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M6 X 1 THR
Shipping
Inventory:2,757
Comments
50M060100D025 Specifications
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Head Diameter:
0.394" (10.00mm)
Head Height:
0.154" (3.90mm)
Length - Below Head:
0.984" (25.00mm)
Length - Overall:
1.138" (28.90mm)