Essentra Components 50M060100D035
Part No.:
50M060100D035
Datasheet:
50M060100D035.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M6 X 1 THR
Shipping
Inventory:1,911
Comments
50M060100D035 Specifications
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Head Diameter:
0.394" (10.00mm)
Head Height:
0.154" (3.90mm)
Length - Below Head:
1.378" (35.00mm)
Length - Overall:
1.531" (38.90mm)