Essentra Components 50M060100D060
Part No.:
50M060100D060
Datasheet:
50M060100D060.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M6 X 1 THR
Shipping
Inventory:1,500
Comments
50M060100D060 Specifications
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Head Diameter:
0.394" (10.00mm)
Head Height:
0.154" (3.90mm)
Length - Below Head:
2.362" (60.00mm)
Length - Overall:
2.516" (63.90mm)