Essentra Components 50M060100H010
Part No.:
50M060100H010
Datasheet:
50M060100H010.pdf
Description:
90 SLOTTED CSK SCREW, M6 X 1 THR
Shipping
Inventory:1,918
Comments
50M060100H010 Specifications
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Flat Head
Drive Type:
Slotted
Head Diameter:
0.496" (12.60mm) 1/2"
Head Height:
0.130" (3.30mm)
Length - Below Head:
0.264" (6.70mm)
Length - Overall:
0.394" (10.00mm)