Essentra Components 50M060100H045
Part No.:
50M060100H045
Datasheet:
50M060100H045.pdf
Description:
90 SLOTTED CSK SCREW, M6 X 1 THR
Shipping
Inventory:1,976
Comments
50M060100H045 Specifications
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Flat Head
Drive Type:
Slotted
Head Diameter:
0.496" (12.60mm) 1/2"
Head Height:
0.130" (3.30mm)
Length - Below Head:
1.642" (41.70mm)
Length - Overall:
1.772" (45.00mm)