Essentra Components 50M060100I016
Part No.:
50M060100I016
Datasheet:
50M060100I016.pdf
Description:
90 PHILLIPS CSK SCREW, M6 X 1 TH
Shipping
Inventory:6,480
Comments
50M060100I016 Specifications
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Flat Head
Drive Type:
Phillips
Head Diameter:
0.496" (12.60mm) 1/2"
Head Height:
0.130" (3.30mm)
Length - Below Head:
0.579" (14.70mm)
Length - Overall:
0.630" (16.00mm)