Essentra Components 50M060100I020
Part No.:
50M060100I020
Datasheet:
50M060100I020.pdf
Description:
90 PHILLIPS CSK SCREW, M6 X 1 TH
Shipping
Inventory:1,350
Comments
50M060100I020 Specifications
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Flat Head
Drive Type:
Phillips
Head Diameter:
0.496" (12.60mm) 1/2"
Head Height:
0.130" (3.30mm)
Length - Below Head:
0.657" (16.70mm)
Length - Overall:
0.787" (20.00mm)