Essentra Components 50M060100J025
Part No.:
50M060100J025
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M060100J025.pdf
Description:
HEX UNSLOTTED BOLT, M6 X 1 THREA
Shipping
Inventory:3,736
Comments
50M060100J025 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Hex Head
Drive Type:
Hex Socket
Features:
Thread Size:
M6x1
Head Diameter:
0.394" (10.00mm)
Head Height:
Length - Below Head:
0.984" (25.00mm)
Length - Overall:
1.169" (29.70mm)