Essentra Components 50M060100P020
Part No.:
50M060100P020
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M060100P020.pdf
Description:
PAN PHILLIPS SCREW, M6 X 1 THREA
Shipping
Inventory:3,179
Comments
50M060100P020 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Pan Head
Drive Type:
Phillips
Features:
Thread Size:
M6x1
Head Diameter:
0.472" (12.00mm)
Head Height:
Length - Below Head:
0.787" (20.00mm)
Length - Overall:
0.969" (24.60mm)