Essentra Components 50M080125D010
Part No.:
50M080125D010
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M080125D010.pdf
Description:
CHEESE HEAD SLOTTED SCREW, NATUR
Shipping
Inventory:2,907
Comments
50M080125D010 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, M
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M8x1.25
Head Diameter:
0.512" (13.00mm)
Head Height:
0.197" (5.00mm)
Length - Below Head:
0.394" (10.00mm)
Length - Overall:
0.591" (15.00mm)