Essentra Components 50M080125D016
Part No.:
50M080125D016
Datasheet:
50M080125D016.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M8 X 1.25
Shipping
Inventory:1,460
Comments
50M080125D016 Specifications
Series:
MicroPlastics
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Head Diameter:
0.512" (13.00mm)
Head Height:
0.197" (5.00mm)
Length - Below Head:
0.630" (16.00mm)
Length - Overall:
0.827" (21.00mm)