Essentra Components 50M100150D060
Part No.:
50M100150D060
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M100150D060.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M10 X 1.5
Shipping
Inventory:498
Comments
50M100150D060 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Bolt
Screw Head Type:
Cheese Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M10x1.5
Head Diameter:
0.615" (15.63mm)
Head Height:
0.236" (6.00mm)
Length - Below Head:
2.362" (60.00mm)
Length - Overall:
2.598" (66.00mm)