Essentra Components 50M100150H035
Part No.:
50M100150H035
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M100150H035.pdf
Description:
90 SLOTTED CSK SCREW, M10 X 1.5
Shipping
Inventory:398
Comments
50M100150H035 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Machine Screw
Screw Head Type:
Flat Head
Drive Type:
Slotted
Features:
Thread Size:
M10x1.5
Head Diameter:
0.787" (20.00mm)
Head Height:
0.197" (5.00mm)
Length - Below Head:
1.181" (30.00mm)
Length - Overall:
1.378" (35.00mm)