Essentra Components 61APF25056
Part No.:
61APF25056
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
61APF25056.pdf
Description:
ANCHOR RIVET, PLASTIC PIN, .250
Shipping
Inventory:0
Comments
61APF25056 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Snap Rivet
Rivet Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Rivet Length:
0.562" (14.28mm) 9/16"
Head Diameter:
0.437" (11.10mm) 7/16"
Head Height:
0.108" (2.74mm)