Essentra Components 61APR25075
Part No.:
61APR25075
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
61APR25075.pdf
Description:
ANCHOR RIVET, PLASTIC PIN, .250
Shipping
Inventory:3,000
Comments
61APR25075 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, PR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Push Rivet
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Head Diameter:
Head Height:
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"