Essentra Components 61ASR25075
Part No.:
61ASR25075
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
61ASR25075.pdf
Description:
ANCHOR RIVET, STEEL PIN, .250 HO
Shipping
Inventory:0
Comments
61ASR25075 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Snap Rivet
Rivet Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Rivet Length:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Head Diameter:
0.437" (11.10mm) 7/16"
Head Height:
0.125" (3.18mm) 1/8"