Essentra Components 61PR100200
Part No.:
61PR100200
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
61PR100200.pdf
Description:
PUSH RIVET, .218 HOLE, .094-.312
Shipping
Inventory:0
Comments
61PR100200 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, PR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Push Rivet
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.464" (11.79mm)
Head Diameter:
0.437" (11.10mm) 7/16"
Head Height:
0.100" (2.54mm)
Hole Diameter:
0.218" (5.54mm)
Grip Range:
0.094" ~ 0.312" (2.39mm ~ 7.93mm)