Essentra Components 61PR200800
Part No.:
61PR200800
Datasheet:
61PR200800.pdf
Description:
PUSH RIVET, .187 HOLE, .031-.200
Shipping
Inventory:0
Comments
61PR200800 Specifications
Rivet Length:
0.295" (7.49mm)
Head Diameter:
0.275" (6.99mm)
Head Height:
0.075" (1.91mm)
Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Grip Range:
0.031" ~ 0.200" (0.79mm ~ 5.08mm)