Essentra Components 61PR300500
Part No.:
61PR300500
Datasheet:
61PR300500.pdf
Description:
PUSH RIVET, .187 HOLE, .375-.500
Shipping
Inventory:2,811
Comments
61PR300500 Specifications
Rivet Length:
0.625" (15.88mm) 5/8"
Head Diameter:
0.281" (7.14mm) 9/32"
Head Height:
0.080" (2.03mm)
Hole Diameter:
0.187" (4.75mm) 3/16"
Grip Range:
0.375" ~ 0.500" (9.53mm ~ 12.70mm) 3/8" ~ 1/2"