Essentra Components 61RR188062
Part No.:
61RR188062
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
61RR188062.pdf
Description:
REMOVABLE RIVET, .188 HOLE, .063
Shipping
Inventory:3,763
Comments
61RR188062 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, RR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Snap Rivet
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Diameter:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Head Height:
0.070" (1.78mm)
Hole Diameter:
0.188" (4.78mm)
Grip Range:
0.063" (1.59mm)