Essentra Components 61RR250125
Part No.:
61RR250125
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Rivets
Package:
Datasheet:
61RR250125.pdf
Description:
REMOVABLE RIVET, .250 HOLE, .125
Shipping
Inventory:0
Comments
61RR250125 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics, RR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Snap Rivet
Rivet Diameter:
Rivet Length:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Diameter:
0.438" (11.11mm)
Head Height:
0.070" (1.78mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.125" (3.18mm) 1/8"