Essentra Components 61RR250125B
Part No.:
61RR250125B
Datasheet:
61RR250125B.pdf
Description:
REMOVABLE RIVET, .250 HOLE, .125
Shipping
Inventory:672
Comments
61RR250125B Specifications
Series:
MicroPlastics
Rivet Length:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Diameter:
0.437" (11.10mm) 7/16"
Head Height:
0.070" (1.78mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.125" (3.18mm) 1/8"