Essentra Components 61RR250188
Part No.:
61RR250188
Datasheet:
61RR250188.pdf
Description:
REMOVABLE RIVET, .250 HOLE, .188
Shipping
Inventory:4,805
Comments
61RR250188 Specifications
Series:
MicroPlastics, RR
Rivet Length:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Diameter:
0.438" (11.11mm)
Head Height:
0.070" (1.78mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.188" (4.76mm)