Essentra Components 61RR250500B
Part No.:
61RR250500B
Datasheet:
61RR250500B.pdf
Description:
REMOVABLE RIVET, .250 HOLE, .063
Shipping
Inventory:2,990
Comments
61RR250500B Specifications
Series:
MicroPlastics
Rivet Length:
0.500" (12.70mm) 1/2"
Head Diameter:
0.437" (11.10mm) 7/16"
Head Height:
0.070" (1.78mm)
Hole Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Grip Range:
0.062" (1.58mm)