Essentra Components 62MP1000
Part No.:
62MP1000
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Hole Plugs - Tapered Caps
Package:
Datasheet:
62MP1000.pdf
Description:
HOLE PLUG 1.000" NYLON BLACK
Shipping
Inventory:17,625
Comments
62MP1000 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Color:
Black
Material:
Nylon
Hole Diameter:
1.000" (25.40mm) 1"
Flange Diameter:
1.203" (30.56mm)
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
Panel Thickness:
0.125" (3.18mm) 1/8"