Essentra Components 62MP1500W
Part No.:
62MP1500W
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Hole Plugs - Tapered Caps
Package:
Datasheet:
62MP1500W.pdf
Description:
HOLE PLUG, SNAP IN, 1.500 IN HOL
Shipping
Inventory:3,983
Comments
62MP1500W Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Body Plug
Color:
White
Material:
Nylon
Hole Diameter:
1.500" (38.10mm)
Flange Diameter:
1.672" (42.47mm)
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
Panel Thickness:
0.125" (3.18mm) 1/8"