Essentra Components 62MPS0187
Part No.:
62MPS0187
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Hole Plugs - Tapered Caps
Package:
Datasheet:
62MPS0187.pdf
Description:
HOLE PLUG, SNAP IN, .187 IN HOLE
Shipping
Inventory:22,628
Comments
62MPS0187 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Body Plug
Color:
Black
Material:
Nylon
Hole Diameter:
0.187" (4.75mm)
Flange Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
Panel Thickness:
0.063" (1.59mm) 1/16"