Essentra Components 62PP015BG09
Part No.:
62PP015BG09
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Hole Plugs - Tapered Caps
Package:
Datasheet:
62PP015BG09.pdf
Description:
HOLE PLUG, .150 HOLE, .031-.094
Shipping
Inventory:275
Comments
62PP015BG09 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Body Plug
Color:
Natural
Material:
Nylon
Hole Diameter:
0.150" (3.81mm)
Flange Diameter:
0.250" (6.35mm) 1/4"
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
Panel Thickness:
0.031" ~ 0.094" (0.79mm ~ 2.39mm)