Essentra Components 62PP037BG14
Part No.:
62PP037BG14
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Hole Plugs - Tapered Caps
Package:
Datasheet:
62PP037BG14.pdf
Description:
HOLE PLUG, .375 HOLE, .031-.140
Shipping
Inventory:6,887
Comments
62PP037BG14 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Body Plug
Color:
Natural
Material:
Nylon
Hole Diameter:
0.375" (9.53mm) 3/8"
Flange Diameter:
0.672" (17.07mm)
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
Panel Thickness:
0.031" ~ 0.140" (0.79mm ~ 3.56mm)