Essentra Components 62PP075BG11B
Part No.:
62PP075BG11B
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Hole Plugs - Tapered Caps
Package:
Datasheet:
62PP075BG11B.pdf
Description:
HOLE PLUG, .750 HOLE, .031-.109
Shipping
Inventory:2,950
Comments
62PP075BG11B Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Body Plug
Color:
Black
Material:
Nylon
Hole Diameter:
0.750" (19.05mm) 3/4"
Flange Diameter:
0.984" (25.00mm)
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
Panel Thickness:
0.031" ~ 0.109" (0.79mm ~ 2.77mm)