Essentra Components 62PPM06BM16
Part No.:
62PPM06BM16
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Hole Plugs - Tapered Caps
Package:
Datasheet:
62PPM06BM16.pdf
Description:
HOLE PLUG, 6MM HOLE, 0.8-1.6MM P
Shipping
Inventory:1,786
Comments
62PPM06BM16 Specifications
Manufacturer
Essentra Components
Series:
MicroPlastics
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Body Plug
Color:
Natural
Material:
Nylon
Hole Diameter:
0.236" (6.00mm)
Flange Diameter:
0.394" (10.00mm)
Diameter - Inside:
Diameter - Outside:
Panel Thickness:
0.031" ~ 0.063" (0.80mm ~ 1.60mm)