Century Spring Corp 70345SCS
Part No.:
70345SCS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Category:
Compression, Tapered Springs
Package:
Datasheet:
70345SCS.pdf
Description:
COMPRESSION STEEL 0.180" 0.380"
Shipping
Inventory:0
Comments
70345SCS Specifications
Manufacturer
Century Spring Corp
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Compression
Material:
Stainless Steel
Wire Diameter:
0.022" (0.56mm)
Diameter - Outside:
0.180" (4.57mm)
Diameter - Inside:
0.136" (3.45mm)
Diameter - Small Outside:
Diameter - Large Outside:
Free Length:
0.380" (9.65mm)