Century Spring Corp 70457SCS
Part No.:
70457SCS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Category:
Compression, Tapered Springs
Package:
Datasheet:
70457SCS.pdf
Description:
COMPRESSION STEEL 0.180" 1.500"
Shipping
Inventory:25
Comments
70457SCS Specifications
Manufacturer
Century Spring Corp
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Compression
Material:
Stainless Steel
Wire Diameter:
0.035" (0.89mm)
Diameter - Outside:
0.180" (4.57mm)
Diameter - Inside:
0.110" (2.79mm)
Diameter - Small Outside:
Diameter - Large Outside:
Free Length:
1.500" (38.10mm)