Century Spring Corp 71125SCS
Part No.:
71125SCS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Category:
Compression, Tapered Springs
Package:
Datasheet:
71125SCS.pdf
Description:
COMPRESSION STEEL 0.360" 0.810"
Shipping
Inventory:93
Comments
71125SCS Specifications
Manufacturer
Century Spring Corp
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Compression
Material:
Stainless Steel
Wire Diameter:
0.040" (1.02mm)
Diameter - Outside:
0.360" (9.14mm)
Diameter - Inside:
0.280" (7.11mm)
Diameter - Small Outside:
Diameter - Large Outside:
Free Length:
0.810" (20.57mm)