Century Spring Corp 72003SCS
Part No.:
72003SCS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Category:
Compression, Tapered Springs
Package:
Datasheet:
72003SCS.pdf
Description:
COMPRESSION STEEL 0.720" 2.000"
Shipping
Inventory:88
Comments
72003SCS Specifications
Manufacturer
Century Spring Corp
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Compression
Material:
Stainless Steel
Wire Diameter:
0.068" (1.73mm)
Diameter - Outside:
0.720" (18.29mm)
Diameter - Inside:
0.584" (14.83mm)
Diameter - Small Outside:
Diameter - Large Outside:
Free Length:
2.000" (50.80mm)