onsemi 74OL6010300
Part No.:
74OL6010300
Manufacturer:
onsemi
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
74OL6010300.pdf
Description:
OPTOISO 5.3KV OPN COLLECTOR 6DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
74OL6010300 Specifications
Manufacturer
onsemi
Series:
OPTOLOGIC™
Package/Case:
6-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Number of Channels:
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
5300Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
5kV/µs
Input Type:
Logic
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
40 mA
Data Rate:
15MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
180ns, 120ns
Rise / Fall Time (Typ):
50ns, 5ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
Current - DC Forward (If) (Max):
Voltage - Supply:
4.5V ~ 15V
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C