Broadcom Limited ACPL-214-500E
Part No.:
ACPL-214-500E
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
4-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
ACPL-214-500E.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 3KV TRANS 4SOIC
Shipping
Inventory:66,266
Comments
ACPL-214-500E Specifications
Manufacturer
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
4-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
3000Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
20% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max):
400% @ 1mA
Turn On / Turn Off Time (Typ):
3µs, 3µs
Rise / Fall Time (Typ):
2µs, 3µs
Input Type:
AC, DC
Output Type:
Transistor
Voltage - Output (Max):
80V
Current - Output / Channel:
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Vce Saturation (Max):
400mV
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C