Broadcom Limited ACPL-217-50CE
Part No.:
ACPL-217-50CE
Package:
4-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
ACPL-217-50CE.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SOIC
Shipping
Inventory:3,533
Comments
ACPL-217-50CE Specifications
Package/Case:
4-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Number of Channels:
1
Voltage - Isolation:
3750Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
200% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max):
400% @ 5mA
Input Type:
DC
Voltage - Output (Max):
80V
Current - Output / Channel:
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Vce Saturation (Max):
400mV
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C