Broadcom Limited ACPL-224-500E
Part No.:
ACPL-224-500E
Package:
8-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
ACPL-224-500E.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 3KV 2CH TRANS 8SOIC
Shipping
Inventory:5,460
Comments
ACPL-224-500E Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.173", 4.40mm Width)
Number of Channels:
2
Voltage - Isolation:
3000Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
20% @ 1mA
Current Transfer Ratio (Max):
400% @ 1mA
Input Type:
AC, DC
Voltage - Output (Max):
80V
Current - Output / Channel:
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Vce Saturation (Max):
400mV
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C