Broadcom Limited ACPL-2670L-200
Part No.:
ACPL-2670L-200
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
16-CDIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
ACPL-2670L-200.pdf
Description:
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COL 16DIP
Shipping
Inventory:0
Comments
ACPL-2670L-200 Specifications
Package/Case:
16-CDIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Number of Channels:
2
Inputs - Side 1/Side 2:
2/0
Voltage - Isolation:
1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min):
1kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
25 mA
Data Rate:
10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ):
20ns, 8ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.55V
Current - DC Forward (If) (Max):
20mA
Voltage - Supply:
3V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C