Broadcom Limited ACPL-5600L-200
Part No.:
ACPL-5600L-200
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
8-CDIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
ACPL-5600L-200.pdf
Description:
OPTOISO 1.5KV OPN COLLECTOR 8DIP
Comments
ACPL-5600L-200 Specifications
Package/Case:
8-CDIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Number of Channels:
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Voltage - Isolation:
1500VDC
Common Mode Transient Immunity (Min):
1kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
25 mA
Data Rate:
10MBd
Rise / Fall Time (Typ):
20ns, 8ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.55V
Current - DC Forward (If) (Max):
20mA
Voltage - Supply:
3V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C