Broadcom Limited ACPL-827-500E
Part No.:
ACPL-827-500E
Manufacturer:
Broadcom Limited
Category:
Transistor, Photovoltaic Output Optoisolators
Package:
8-SMD, Gull Wing
Datasheet:
ACPL-827-500E.pdf
Description:
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8SMD
Shipping
Inventory:10,500
Comments
ACPL-827-500E Specifications
Manufacturer
Broadcom Limited
Series:
Package/Case:
8-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Number of Channels:
2
Voltage - Isolation:
5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min):
50% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max):
600% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ):
Rise / Fall Time (Typ):
4µs, 3µs
Input Type:
DC
Output Type:
Transistor
Voltage - Output (Max):
70V
Current - Output / Channel:
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.2V
Current - DC Forward (If) (Max):
50 mA
Vce Saturation (Max):
200mV
Grade:
Qualification:
Operating Temperature:
-30°C ~ 100°C