Broadcom Limited ACPL-M61T-500
Part No.:
ACPL-M61T-500
Package:
6-SOIC (0.173", 4.40mm Width), 5 Leads
Datasheet:
ACPL-M61T-500.pdf
Description:
OPTOISO 4KV OPN COLLECTOR 5SO
Shipping
Inventory:0
Comments
ACPL-M61T-500 Specifications
Series:
R²Coupler™
Package/Case:
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Isolation:
4000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min):
15kV/µs
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
50 mA
Data Rate:
10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
75ns, 75ns
Rise / Fall Time (Typ):
24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):
20mA
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q100
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C