Broadcom Limited ACPL-W611-500E
Part No.:
ACPL-W611-500E
Category:
Logic Output Optoisolators
Package:
6-SOIC (0.268", 6.80mm Width)
Datasheet:
ACPL-W611-500E.pdf
Description:
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6SO
Shipping
Inventory:0
Comments
ACPL-W611-500E Specifications
Package/Case:
6-SOIC (0.268", 6.80mm Width)
Number of Channels:
1
Inputs - Side 1/Side 2:
1/0
Common Mode Transient Immunity (Min):
10kV/µs
Input Type:
DC
Output Type:
Open Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel:
50 mA
Data Rate:
10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
75ns, 75ns
Rise / Fall Time (Typ):
24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
1.5V
Current - DC Forward (If) (Max):
20mA
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C